Lina ir Loreta: maisto narkomanijai galas

Vilnietės Lina ir Loreta per tris savaites kartu neteko 10 kilogramų, iš kurių trys ketvirtadaliai – riebalų, metabolinis amžius sumažėjo 12 metų. Rezultatas – dydžiu-dviem mažesni, ryškesni ir stilingesni drabužiai, neatsiejama dienotvarkės dalimi tapęs sportas, iš lėkščių dingusios milžiniškos porcijos riebaus maisto. Lina M. (41 m.) nuo 76 kg sulieknėjo iki 71 kg, Loreta Č. (45 m.) – nuo 83 kg iki 78 kg. Prie žmonos prisijungęs Linos vyras Marius atsikratė 8 kg.

Lina ir Loreta save vadino maisto narkomanėmis ir išsikėlė tikslą tapti maisto gurmanėmis. Abi moterys iki šiol buvo tikros tradicinės lietuviškos virtuvės gerbėjos. Per tris savaites jos pasiryžo cepelinus, kotletus su riebiais padažais, paniruotus kepsnius ir kitus patiekalus savo valgiaraščiuose pakeisti ne tik skaniu, bet ir sveiku maistu.

Loretos dosjė starto išvakarėse:

Amžius: 44 metai;

Ūgis: 168 cm;

Svoris: 83 kg, po 3 savaičių – 78 kg;

KMI: 29,5 (nutukimas), po 3 savaičių – 27 (antsvoris);

Rekomenduojamas svoris: 71 kg;

Beprasidedantis riebalinio audinio kaupimasis vidaus organuose;

Metabolinis amžius: 54 metai, po 3 savaičių – 51 metai.

Linos dosjė starto išvakarėse:

Amžius: 41 metai;

Ūgis: 170 cm;

Svoris: 76 kg, po 3 savaičių – 71 kg;

KMI: 26,3 (antsvoris), po 3 savaičių – 24,5 (normali kūno masė);

Rekomenduojamas svoris: 70 kg;

Beprasidedantis riebalinio audinio kaupimasis vidaus organuose;

Metabolinis amžius: 45 metai, po 3 savaičių – 36 metai.

„Tą akimirką, kai priėmėme sprendimą lieknėti pagal „Nutriless“ svorio mažinimo planą, pradėjo keistis mintys, dienotvarkė ir įpročiai, – starto išvakarėse pasakoja Lina. – Įsidiegėme telefone programėles su žingsniamačiais, pradėjome matuoti, kiek nueiname žingsnių. Įprastoje kasdienybėje (namai, automobilis, liftas, sėdimas darbas, trumpas pasivaikščiojimas per pietus, automobilis, namai… Na gal dar į parduotuvę kartais) susidaro ne daugiau kaip 5–6 tūkst. žingsnių. Todėl ieškome kitų būdų. Vienas jų – į ofisą nekilti liftu, o lipti laiptais“.

Pilnas šaldytuvas prilygsta laimei

Per pastaruosius 10 metų Lina prikaupė 15 papildomų kilogramų. „Valgau daug, – augančio svorio priežastį žino Lina. – Pavyzdžiui, šįryt pusryčiams valgiau varškės su bananu ir braškėmis. Paskui šeimai kepiau karštus sumuštinius, suvarčiau ir pati porą“.

Ji sako, kad mesti svorį gerai sekasi tik tuomet, kai patiria stresą. Rudenį dėl šios priežasties buvo numetusi 4 kilogramus, tačiau puikiai supranta, kad nuolatinis stresas – ne sprendimas svoriui mažinti.

Moteris sako, kad niekaip negali įveikti potraukio angliavandeniams: bandelėms, įvairiausiems saldumynams. Ypač kad progų jų paskanauti nuolat pasitaiko darbe.

Nesveikos mitybos šaknys, Linos nuomone, glūdi abiejų su vyru tėvų šeimose, kur nuo mažų dienų abu matė maisto kultą. „Pilnas šaldytuvas ir mūsų tėvams, ir mums vis dar reiškia laimę, – sako ji. – Save su vyru juokais vadiname maisto narkomanais, o norėtume išmokti būti maisto gurmanais“.

Košė be sviesto – ne košė

Kaip valgyti įpratusi buvo Loreta? „Pusryčiams – dažniausiai vandenyje virta košė, žinoma, įsidedu sviesto, – pasakoja ji. – Pietus į darbą nešuosi iš namų, stengiuosi kuo dažniau gaminti garų puode“. Lina priduria, kad kolegė garų puodą įsigijo vos prieš keletą savaičių, tad kol kas juo neatsidžiaugia.

Svarstydama, kokiu būdu aplink juosmenį susiraitė nemažai papildomų kilogramų, Loreta vardija: „Užkandžiauju prieš pietus, po pietų. Ką? Riešutų, vaisių…“ Ji sako, kad svoris didėjo ne vienus metus, ne kartą bandė atsikratyti papildomų kilogramų, bet pastangos būdavo nemažos, o rezultatas – nukritę 500 g. Kelios pastarosios savaitės mitybos iš garų puodo rezultato dar nedavė.

Tačiau netrukus pradeda aiškėti ir tikrosios moters mitybos nuodėmės: „Aišku, ir pyragėlį, ir bandelę suvalgau. Apskritai pro saldumynus negaliu praeiti. Košės valgau gerą dubenėlį, pietums irgi nešuosi maisto tiek, kad pavalgyčiau iki soties. Kavą geriu su pienu“.

Netrukus Loreta prisipažįsta, kad jos racione karaliauja lietuviams tradiciškai įprasti patiekalai: kotletai, cepelinai, plovas ir pan.

Ištraukos iš Linos ir Loretos dienoraščių:

Lina: „Savaitgalį prieš startą kankino didelis stresas žiūrint į „Nutriless“ produktų dėžutes – kaip reikės išgyventi. Kiekviena valanda arčiau starto tarsi vertė atsivalgyti į priekį. Kartu su vyru svarstėme, kokie esame ligoniai, stresuojantys kaip narkomanai, kas bus, kai negausime maisto.

Tačiau šiandien atsikėliau pakilia nuotaika, pasisvėriau, nusifotografavau. Geras jausmas, kad jau prasidėjo.“

„Noriu valgyti… Ne prisišveisti, bet kramtomo daikto. Jaučiuosi kaip pūkas, bet svoris stovi vietoje. Jaučiu prie stuburo pridžiūvusį skrandį kiekvieną mielą minutę.

Šiandien darbe kolegės tariasi pirkti pyragą ir pavaišinti visus desertu po pietų. O aš pasidėjus sriubos pakelį prieš nosį žvilgčioju į laikrodį ir laukiu kol sužibės tie išganingi skaičiai: 11.00 val. Bet aš žinau, kad tai padarysiu. Įrodysiu sau. Ir tai yra pati didžiausia motyvacija. Vis kartoju, kad iš tiesų nieko tokio mano gyvenime neįvyko. Visi šeimos nariai sveiki, namai šilti, pinigų duonai ir sviestui užtenka. Aš tik neėdu. Bet šiai dienai Maslow piramidės struktūra sujudinta. Darosi sunku džiaugtis gyvenimo pasiekimais ir savirealizacijos galimybe, kai paprasčiausiai nori VALGYTI.“

Loreta: „Iš esmės mano fizinė būklė gera. Tačiau jaučiu didelį diskomfortą dėl to, kad negaliu prisikimšti skrandžio ir kramtyti. Todėl į kokteilį ryte dedu šaukštą iš vakaro išmirkytų linų sėmenų, o į pietinį kokteilį – chia sėklų. Man reikia to jausmo „krimst krimst“, bandau save apgauti“.

„Alkį pradedu jausti po kokteilio praėjus maždaug po 1-1,5 valandos. Padeda išgyventi tai, kad į šią situaciją žiūriu kaip į žaidimą. Aš žaidžiu žaidimą „Išgyvenk mėnesį kitaip“.

„Labiau man sunku psichologiškai. Kai negali užkandžiauti, varstyti šaldytuvo ir ieškoti spintelėse ko nors skanaus, atsiranda labai daug laisvo laiko, ir nežinai, ką veikti. Keičiasi visa dienotvarkė. Nereikia gaminti, sėdėti prie stalo. Panašus jausmas kaip metus rūkyti. Daugeliui juk trūksta ne nikotino, o paties veiksmo: išeiti į lauką, pasiimti cigaretę, prisidegti, išpūsti dūmą“.

„Turi praeiti šiek tiek laiko, kad vieną įprotį pakeistų kitas, kad išmoktum malonumą įžvelgti ne bulvinių blynų lėkštėje, o kažkur kitur“.

Doc. E. Gavelienės komentaras po 3 savaičių Loretai:

– Bendras 5 kilogramų svorio nukritimas labai džiuginantis. Sumažėjo riebalinio audinio, procentiškai artėjate prie jo normos ribų. Taip pat kilogramo ribose sumažėjo raumenų, tačiau turėkite galvoje, kad netekote 5 kilogramų bendro svorio ir vyrauja riebalų netekimas. Jūsų kūne vyksta gražus lieknėjimas, tendencija gera. Nuo 54 metų iki 51 sumažėjo ir jūsų metabolinis amžius. Būtų puiku, jei svorį pavyktų sumažinti iki 72 kg, bet vertinant sveikatos gerovę – 68–70 kg.

Doc. E. Gavelienės komentaras po 3 savaičių Linai:

– Dabar jūsų skaičiai yra visiškai standartas. Netekote 5 kilogramų bendro svorio. Iš jų apie kilogramą raumenų, visa kita – riebalinio audinio. Kūno masės indeksas yra visiškai sveikas. Neliko jokio vidinio riebalų kaupimo, o metabolinis amžius per tris savaites nuo 45 sumažėjo iki 36 metų.

Susiję stripsniai

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.