Visi norėtų, jog svoris nukristų taip pat lengvai ir greitai, kaip užaugo. Mitų apie svorio metimą yra itin daugiau, bet šiandien išsklaidysime pačius populiariausius. Nedarydami pagrindinių klaidų, jūs kur kas greičiau atsikratysite nepageidaujamų kilogramų. Per naktį stebuklas, deja, neįvyks, tačiau tikrai matysite savo progresą.
Ką daryti, kad kristų svoris?
Jeigu kurį laiką stengiatės numesti svorio, bet nematote rezultatų, greičiausiai darote vieną iš trijų klaidų: per mažai valgote, esate nepakankamai aktyvus arba turite per mažai kantrybės.
Jeigu per mažai valgote, mažėja jūsų raumenų masė ir sutrinka kiti organizmo metaboliniai procesai. Dėl šių priežasčių sulėtėja medžiagų apykaita ir riebalų deginimo procesas. Tad badavimas siekiant numesti svorio tikrai nėra išeitis. Metant svorį svarbu, kad mityba būtų subalansuota ir praturtinta visais organizmui reikalingais mineralais.
Svorio metimas gali užtrukti ilgiau nei jums norisi
Kiekvieno organizmas veikia skirtingai, todėl ir kiekvieno svoris gali kristi skirtingu tempu. Jeigu jūsų draugė numetė svorio vos per kelias savaites, jums gali reikėti kelių mėnesių. Skaičiuojama, jog optimalus svorio kritimas yra ne daugiau kaip 0,5–1 kg per savaitę.
Daug žmonių svorio metimą mato kaip trumpalaikį procesą. Jeigu jiems ir pavyksta greitai atsikratyti nepageidaujamų kilogramų, šie gana greitai grįžta su kaupu. Tačiau svorio metimą reikėtų suprasti kaip ilgalaikį tikslą – pakeisti gyvenimo būdą ir gyventi sveikiau. Duokite sau daugiau laiko. Susikurkite ilgalaikį planą ir nesitikėkite stulbinamų rezultatų vos per kelias savaites.
Metant svorį taip pat svarbi fizinė veikla. Jeigu norite sulieknėti, turite sportuoti kartą per dieną ir derinti jėgos ir kardiotreniruotes. Dažnai daroma klaida, jog pasirenkamos tik riebalus deginančios kardiotreniruotės. Bet metant svorį būtinas ir raumenų augimas!
Jeigu niekada nesportavote su svoriais, neturėtumėte iš karto rinktis labai sunkių jėgos treniruočių. Pradžioje pakaks darbo su savo kūno svoriu. Treniruočių sunkumą didinkite palaipsniui, geriausiai su trenerio priežiūra.
Išdrįskite valgyti angliavandenius!
Vienas didžiausių mitų, kuriais vadovaujasi svorį metantys žmonės, yra angliavandenių demonizavimas. Angliavandeniai yra labai svarbus organizmo energijos šaltinis, bet svarbu atkreipti dėmesį, kokia forma angliavandeniai patenka į organizmą.
Rekomenduojami angliavandenių šaltiniai yra daržovės, vaisiai ar visagrūdė duona. Bet neapsigaukite su krakmolingomis daržovėmis (pavyzdžiui, bulvėmis), grūdais ir ryžiais. Tai kaloringi ir daug angliavandenių turintys produktai, kurių vartojimą būtina kontroliuoti metant svorį.
Gerųjų skaidulų šaltiniai, tokie kaip visagrūdė duona, pupelės, lęšiai ir avinžirniai, yra itin svarbūs svorio metimo kelionėje. Šių produktų neverta išbraukti iš savo mitybos raciono. Angliavandeniai yra būtini normaliai organizmo veiklai ir sveikam svorio metimui.
5 praktiniai svorio metimo patarimai
- Planuokite maistą ir treniruotes. Susidarykite kalendorių ir jame žymėkite savo progresą.
- Būkite aktyvūs. Sportuokite kasdien. Derinkite jėgos ir kardiotreniruotes.
- Maitinkitės subalansuotai. Nepamirškite, kad pusę pagrindinio valgymo lėkštės turi sudaryti daržovės. Jos turi kalorijų, bet organizmui taip pat suteikia vertingų vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Pagrindiniuose valgymuose taip pat turi būti pakankamai baltymų.
- Užtektinai miegokite. Jeigu per mažai miegate, organizmas nepagamina reikiamo hormono leptino kiekio. Leptino trūkumas gali padidinti apetitą, o norėdami numalšinti alkį, mes galime užkirsti sau kelią numesti svorio, nes valgome per daug.
- Mėgaukitės pokyčiais. Svorio metimas yra gyvenimo būdo keitimas. Ieškokite šiame procese teigiamų potyrių, naujų skonių ir malonių, aktyvių laisvalaikio praleidimo formų.